Někdy vám osud předestře tak divoké asociace…
Například já mám rád hen ty staré počítače. A když tak člověk usíná a říká si, co by s nima rád udělal, tak narazí na to, že nápadů je tak moc, a času, och, tak málo. A že než by to všechno nakreslil a vyleptal a vyvrtal a zapájel a oživil… Nojo, no. Ale existuje řešení, totiž ty obvody nepájet fyzicky, ale vytvořit v hradlovém poli. Před časem jsem objevil kit s FPGA Altera, zjistil jsem, že s ním jde docela dobře pracovat, a řekl jsem si, že tentokrát se podívám na VHDL ale už pořádně… Ale furt na to nebyl nějak čas, asi tak rok.
A pak jsem jednou hledal, jak udělat řadič pro VGA, že bych generoval signál nějakým tím jednočipem, a našel jem tutoriál, jak ho udělat ve VHDL, a bylo to tak jednoduché, jasné a srozumitelné… Tak jsem si řekl, že teda teď už ale fakt doopravdy, a sedl si k tomu a učil se a učil (jo, a k tomu jsem si udělal kurzy Webových aplikací a Cloudových systémů, což s tím nijak nesouvisí, ale píšu to sem, abych nakrknul závistivce) a testoval a zkoušel a…
Nakonec jsem zjistil, že si věci zapamatuju úplně nejlíp, když je hned používám, a pochopím je nejsnáz tehdy, když je chci někomu vysvětlit. Je jedno komu – imaginárnímu posluchači třeba. A tak jsem sednul, že příležitostně napíšu „kurz VHDL pro začátečníky, co umí programovat, ale neumí VHDL„, tedy pro lidi, jako jsem já, a tak jsem se vám do toho zabral…
Rovnou jsem k tomu přihodil takovou microsite s tipama na vhodné FPGA kity do tisíce korun, tedy i pro úplné začátečníky…
(Taky mě překvapilo, že jsem našel volné čtyřpísmenné domény!)
Já vím, že cílová skupina nechodí moc na KCC, ale trošku jsem se tu chtěl pochlubit.
(To, že jsem napsal kurz programování v assembleru, to asi víte. A víte, že jsem kdysi spustil web s hrama pro ZX Spectrum, co si můžete zahrát přímo v prohlížeči? Objevil jsem to teď, když jsem zakládal nové weby do WordPressu…)
PS: Kdybyste to náhodou zapomněli – pokud máte někde na půdě starý osmibit a chcete se ho zbavit, tak mi napište. Když to bude něco, co nemám, tak se domluvíme. A abych předešel dotazům: Rok výroby tak 1991 maximálně, ne PC, ne staré notebooky, ne PDA, nic z toho. Díky.