Kde těch pětadvacet let byli? Kdo? No tihleti hlásní troubové ruské propagandy… Znáte to: „Zločinecký pakt NATO“, „fašistické Spojené státy“, „fašistická Západní Evropa“, „Západ nás chce zničit“ a další poučky, co jste, pokud jste se narodili před rokem 1985, vstřebávali s mateřským mlékem. Vždycky mi připadalo, že tomu nevěří ani ti učitelé, co to vyprávěli, a že to dělají jen z donucení. Věděl jsem, že je pár „upřímných“, co tomu opravdu holdovali, ale s těmi se normální slušný člověk nebavil.

Pak zmizeli.

A teď jsou zase tady, chodí po ulicích a hlavně: píšou do diskusí, do komentářů, po sociálních sítích. „Co kdy pro nás Amerika udělala?“ Nebo „Rusko nám vždy nezištně pomáhalo“. „Sovětský svaz byl proti Mnichovské dohodě, chtěli nám pomoci, ale hloupý Beneš vsadil na proradný Západ, který nás, jako vždycky, prodal“. Anebo „Raději svobodný s Ruskem, než loutka amerického fašismu“… Doslova, doslova stejné citáty. Teda ne úplně doslova – „Sovětský svaz“ byl nahrazen „Ruskem“. Ale notičky jsou furt stejné: „Rusko, záštita míru, tmel slovanských národů, nositel pokrokových tradic“. Nebo na ekonomickou notu: „V Rusku máme spoustu upřímných přátel, co tradičně nakupovali československé výrobky, obrovské odbytiště, zločinný Havel tyhle tradiční vazby rozbil, což v Rusku dodneška nechápou, no a teď ty sankce, co nadiktovala fašistická EU, to všechno táhne naše podniky ke dnu…“

Kde byli těch pětadvacet let? Spali? No, spíš jim zavedli internet až před nedávnem. Do té doby jich bylo jen pár a byli osamocení. Dnes cítí, že jejich řeči padají na úrodnou půdu, že jich je víc, tak zesilují. Za každým hlásným troubou je stovka frustrátů, „proletářů všech zemí“, co zase dostali zpátky svého nepřítele a své bezpečí. Na to jsou zvyklí, s ním vyrostli.

Za komunistů jsem se utěšoval tím, že tyhle nesmysly žvaní ze strachu před perzekucí. Ale dneska mi tahle úleva chybí… Zvedají hlavy a vzpomínají si na tu posloupnost pohybů, kterou se zvedá zaťatá pěst. Co proti nim? To netuším…

Pamatujete se, jak jste se všichni uklidňovali, že „i kdyby byli komunisti ve vládě, tak neudělají nic hrozného, protože už nemají za prdelí Sovětský svaz“? No, tak už ho tam mají… Jaký to je pocit? Zatím dobrý?