Postupem času jsem si vytvořil takovou empirickou poučku, která člověku naznačí, jak těžká bude s někým neznámým diskuse po mailu. Stačí si přečíst jeho podpis. „Vážený pane Malý, chtěl bych jen podotknout, blablabla, podpis Vojta Dymák“ bude asi naprosto v pohodě. Ale jsou jisté indicie, které naznačují, že s dotyčným bude jednání pravděpodobně svízelné.
- Podpis ve tvaru „Příjmení Jméno“ (+ 1 bod)
- Podpis ve tvaru „Příjmení J.“ (+ 1 bod)
- Podpis ve tvaru „Příjmení“ (+ 2 body)
- Podpis s titulem před jménem (+ 1 bod)
- … titul je „Ing.“ (+ 1 bod navíc)
- … titul je „Bc“ (+ 1 bod navíc)
- … titul je „Bc et Bc“ (+ 3 body navíc)
- Za podpisem je uvedené bydliště (+ 1 bod)
- … je to Brno (+ 2 body navíc)
A když má aspoň část podpisu verzálkami, tak to vynásobte dvěma.
Příklad – podpis „Vojta Dymák“ = 0 bodů. V pohodě. Ještě je furt riziko, že se pohádáte, ale diskuse by měla být OK. „Dymák Vojtěch“ je za jeden bod. Podpis „Dymák“ je za dva body. Tady pozor, takhle jsou zvyklí se podepisovat starší lidé. „Ing. Dymák“ má dva body za prosté příjmení, bod za titul a ještě bod navíc za toho inženýra, takže 4 body. „Bc. Dymák, Kadaň“ máme 2 za příjmení, 1 za titul, 1 za Bc, a 1 za bydliště, čili pět bodů. A až vám někdy přijde mail s podpisem „Bc et Bc DYMÁK, Brno“, tak bude možná lepší se tvářit, že spadnul do spamu, protože osmnáct bodů, to je už téměř jistota, že ten člověk nepochopí, co mu píšete, urazí se, obviní z toho vás a nakonec vám zahrozí nějakým úplně absurdním nesmyslem. Třeba „Upozorňuji vás, že na vás podám stížnost na Ředitelství internetu za porušování povinnosti uvádět na stránkách ověřené informace!“
Jo, na začátku jsem psal „empirická poučka“. To proto, že to je zobecněním mých mailových zkušeností za posledních deset let, často v pozicích, kde vám píšou naprosto neznámí lidé… Nevymýšlím si. Ani tu stížnost jsem si nevymyslel, a dodneška mě zajímá, kam ji pan Ing. z Brna poslal… Každopádně se z ředitelství stále ještě neozvali, a už to je šest let!