Já vím, vždyť je to tak jednoduché: Krávy jsou nadopované antibiotikama, aby z nich zlý kulak mohl dojit, i když jsou nemocné. Antibiotika pak přecházejí do mlíka, a my to pijeme, takže furt do sebe pereme nějaké penicilíny, a když jsme pak opravdu nemocní, tak to na nás nezabírá!

Pravda je z toho tak akorát to o přechodu antibiotik do mlíka. Jenže – dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se v mlíku ocitly antibiotika? Přestaly by fungovat mléčné kultury. Všechno to, co sráží tvaroh, co vytváří jogurt, všechny bakterie, co zakysávají, tohle všechno by pomřelo a takové mléko by bylo tak akorát na vylití. Ani kdybyste se vztekli, tak z něj neuděláte sýr, tvaroh, jogurt, zakysanou smetanu, nic. Veškeré tyhle výrobky jsou totiž, věřte nebo ne, závislé na bakteriích.

Proto se mléko kontroluje, proto kráva, která má antibiotika, dojí extra. Takové mléko nesmí přijít vůbec k ostatnímu. Nikdo si to nelajsne, protože v případě, že by se antibiotika dostaly do mlékárenského provozu, můžou mlékárny celou denní zásobu mléka tak akorát vylejt.

Ale vy si tomu dál klidně věřte…